homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"-2


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

#20 2007-08-18 14:26:34

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

nu trebuie neaparat sa mai faci o pauza de o luna... n-are rost. pauzele astea nu-si au rostul.
daca le incepi din prima zi de menstruatie, zic eu ca e mult mai comod, pt ca esti protejata inca de la prima pastiluta. daca le incepi in alta zi, iti trebuie protectie suplimentara (cu prezervativ) 7 zile - pana inghiti 7 pastilute. spottingul nu cred ca depinde de ziua in care le incepi... el apare sau nu apare, depinde reactia organismului tau.


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 



#21 2007-08-18 14:32:50

air
New member
Inregistrat: 2007-08-14
Mesaje: 46

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

multumesc mult ivy.....n-am sa mai astept inca o luan tongue

Offline

 

#22 2007-08-18 14:36:52

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

asa wink


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#23 2007-08-23 17:49:38

danicristea7511
New member
De la: Brasov
Inregistrat: 2007-08-21
Mesaje: 28

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

am si eu o intrebare:

ginecologul la care am fost eu mi-a recomandat sa fac niste analize la sange (printre care electroforeza) avand uter infantil si hepatita pe la 5 ani.

Analizele mi-au iesit ok, mai putin cele de la ficat, valoarea era aproape de limita inferioara. Asa ca medicul mi-a recomandat sa iau niste pastile Essentiale forte N si sa schimb AC de la Mercilon mi-a prescris Diane-35.

Dar din cate am inteles eu Diane-35 nu e prea bun, in plus de cand le iau am o senzatie de foame.........tot timpul.....mai ales seara sad si ieri si azi am avut cate o senzatie de ameteala si m-am simtit cam rau.......precizez ca inainte cand luam Mercilon ianintea ciclului aveam o zi mai nasoala....dar apoi ma simteam ok.........

mai am o pastila si termin folia si inca 9 pastile de Essentiale forte.

Doctoressa e ok dc revin la AC-urile pe care le luam inainte, adica Mercilon?

Sau dupa ce termin de luat toate pastilele, mai bine pt sanatatea mea ar fi sa merg la medic si sa vad ce zice, poate sa refac si analizele la sange...........

PS: medicul nu mi-a zis pt cat timp sa iau Diane-35, dar nici pe mine nu m-a dus capul sa intreb sad

Ultima oara a fost editat de danicristea7511 (2007-08-23 17:51:03)

Offline

 

#24 2007-08-24 12:19:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

te rog din tot sufletul, nu mai merge la ginecolog dupa contraceptive! si revino la Mercilon, sigur ca da!
cum adica nu au iesit bune analizele la ficat????orice e in interiorul valorilor normale e foarte bun! de aia sunt date limitele alea!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-08-24 14:50:17

danicristea7511
New member
De la: Brasov
Inregistrat: 2007-08-21
Mesaje: 28

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

Deci m-am indopat cu Essentiale forte N degeaba si cu Diane-35 sad. Si ce urasc eu sa iau medicamente...........

ieri am luat ultima pastila de Diane-35 si am terminat folia.

Acum fiind in delegatie in Germania si inainte sa plec gandindu-ma sa nu mai iau anticonceptionale, nu am la mine nici o alta folie.

Bucuria mea este ca sapt viit, vineri merg acasa, ar mai fi cele 7 zile in care ar tb sa-mi vina ciclul.

Intrebarea mea este: este ok ca din a opta zi sa incep Mercilon? Si daca da, din a cata zi as putea avea contact sexual fara o alta protectie?

si am uitta ceva: nu am fost la ginecolog dupa contraceptive, am fost din cauza candidei si consultandu-ma mi-a zis ca am uter infantil, apoi am mai vb despre AC pe care le iau si mi-a sugerat ca ar tb schimbate (din cauza uterului infantil si apoi a analizelor la ficat). Prostia mea este ca am schimbat AC fara a merge la un planning fam, dar asta din cauza ca n-am stiut ca tb ,ers la planning fam pt AC. Dar de cand citesc diferite informatii despre forum stiu. De aceea multumesc din suflet celor care au avut ideea de a realiza acest forum.

Ultima oara a fost editat de danicristea7511 (2007-08-24 14:53:58)

Offline

 

#26 2007-08-24 15:17:04

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

dani, incepe cu mercilon intr-a 8a zi. nu ai nevoie de protectie suplimentara deloc


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#27 2007-08-24 15:38:05

danicristea7511
New member
De la: Brasov
Inregistrat: 2007-08-21
Mesaje: 28

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

multumesc frumos doctoressa

Offline

 

#28 2007-08-25 21:27:23

air
New member
Inregistrat: 2007-08-14
Mesaje: 46

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

help! am facut pauza de o luna, nam mai luat marvelon, menstruatia trebuia sa imi vina in mod normal miercuri, astazi este sambata, iar inca nu mi-a venit. tot ce am observat esteca secretia are acum o culoare mai maronie, ca si cum asi fi la sfarsitul c.m. mentionez ca sunt 100% sigura k nu-s insarcinata, dar este normala aceasat intarzainere?... sau lipsa?

Offline

 

#29 2007-08-25 21:35:29

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

menstra n-o sa-ti vina neaparat cum iti venea cand luai pastilele. e normal sa se deregleze putin. daca ai secretia maronie, poate e chiar ea wink


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#30 2007-09-12 11:05:18

mony_kdulce
New member
Inregistrat: 2007-08-09
Mesaje: 16

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

am si eu o intrebare : astazi trebuie sa reincep sa iau pilulele dupa acea pauza normala de 1 saptamana  menstra ink nu e gata ..da stiu k se iau chiar dak nu e gata .dak maine as avea un contact sexual si pastila incep sa o iau de azi  k asa sunt zilele numarate e ok da?nu exista riscul sa raman insarcinata ? si in legatura cu sanii..eu am postat o intrebare da nu a mai rasp nimeni.am pe partea inferioara a sanilor am niste dungulite rosii gen vergeturi adik sub sfarc pe partea plina a sanului...ce sunt cu ele?nu dor.dar sunt f inestetice si imi fac griji.sunt ff vizibile ce pot fi? ASTEPT REASPUNS VA ROG MULT !

Ultima oara a fost editat de mony_kdulce (2007-09-12 11:06:09)


Dragostea e intotdeauna rabdatoare si draguta,niciodata nu e geloasa,dragostea nu e laudaroasa sau increzuta,nu e nepoliticoasa sau egoista; nu se apara,dar nici nu se razbuna.. Dragostea nu gaseste placere in pacatele altora..dar gaseste placere in adevar... este intotdeuna gata sa ierte,sa aiba incredere,sa spere...si sa indure...orice urmeaza.

Offline

 

#31 2007-09-12 11:15:12

oana_cristina11
Full member
Inregistrat: 2007-01-04
Mesaje: 122

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

daca iei pastilele de azi esti protejata . nu ai nevoie de protectie suplimentara..si in legatura cu acele dungulite cred ca cel mai bine ar fi sa consulti un medic   pentru ca daca nu ti-a raspuns nimeni inseamna ca nimeni nu stie ce ar putea fi..si sincer nici nu cred ca e foarte bine sa iti dai cu presupusul..mergi la medic.numai el iti poate spune sigur ce ai

Offline

 

#32 2007-09-12 11:15:20

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

esti protejata.

dungulitele rosii de care spui tu sunt f probabil vergeturi datorate faptului ca iti cresc sanii. ori iti iei o crema speciala pt vergeturi acum cand inca mai poti face ceva ori astepti pana devin sidefii si nu se mai observa ca acum.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#33 2007-09-12 17:49:08

mony_kdulce
New member
Inregistrat: 2007-08-09
Mesaje: 16

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

multumesc f mult smile nu trebe crema:P eu ma gandeam k e ceva grav gen cancer si altele multumesc mult:*


Dragostea e intotdeauna rabdatoare si draguta,niciodata nu e geloasa,dragostea nu e laudaroasa sau increzuta,nu e nepoliticoasa sau egoista; nu se apara,dar nici nu se razbuna.. Dragostea nu gaseste placere in pacatele altora..dar gaseste placere in adevar... este intotdeuna gata sa ierte,sa aiba incredere,sa spere...si sa indure...orice urmeaza.

Offline

 

#34 2007-09-12 17:49:49

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

nu e asa ca stai calma smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#35 2007-09-15 23:48:16

corynush
New member
Inregistrat: 2007-09-14
Mesaje: 6

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

as dori sa rasp lui danicristea 7511 :nu te-ai indopat degeaba cu essentiale deoarece anticoncept dau neplaceri in special ficatului si vaselor( determ trombocitoze.)nu am inteles insa problema ta cu ficatul , ai o hepatita virala cronica de la 5 ani? sau ai avut hepatita A endemica? valorile tranzaminazelor daca sunt spre limita inferioara sunt bune. Diane 35 se adminstreaza in special persoanelor care au un grad de hirsutism , adica prea mult par,pt ca ele contin un antiandrogenic ( ciproteron acetat). Mercilon contine o doza mai mica de estrogeni astfel ca din pct de vedere al reactilor adverse este mai bun. si inca ceva Diane 35 nu se mai folos in SUA de cativa ani buni.

Offline

 

#36 2007-09-15 23:54:29

corynush
New member
Inregistrat: 2007-09-14
Mesaje: 6

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

pentru monk_kdulce: am pt inceput o intrebare : esti mai plinuta? acele dungi rosii pot fi vergeturi violacee care apar in afectiunile endocrinologice gen SDR CHUSHING, sau se datoreaza obezitatii. intarzieri ale ciclului pot fi legate de nivelul cortizolului din sange, care e responsabil si de vergeturile violacei

Offline

 

#37 2007-09-15 23:57:51

corynush
New member
Inregistrat: 2007-09-14
Mesaje: 6

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

am 2 intrebari pt doctoressa: ce studii ai/aveti? de ce esti/sunteti impotriva ginecologilor?
raspunsul e optional

Offline

 

#38 2007-09-16 00:03:02

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

doctoressa a absolvit facultatea de medicina si nu este deloc impotriva ginecologilor acolo unde este treaba lor.. dar pe partea de planificare este mai potrivit un medic de planning!
Mai intai citeste regulile forumului si respecta-le! Ai warn pt ca nu ai editat.

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.